kedimag

Kedilerde olası kanser belirtileri

Kedi kanserinin bazı işaretlerini bilmek, kedinizin sağlığı için elinizden geleni yapabilmeniz açısından önemlidir. Kedide kanser size çok sinyal vermeden, sinsice oluşabilir.

Kediler hastalıklarını gizleme konusunda çok iyidirler, bariz hasta olduğu anlaşılana kadar önceki süreci fark etmek zor olabilir. Yine de kanser erken teşhis edildiğinde, kedinin iyileşme şansı artar. Hangi belirtilere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz, bir an önce veterinere gitmeniz de kolaylaşır.

Anormal kanamalar

Kedinizin göz, burun ya da kulağında kanama varsa, çiş veya kakasında kan görürseniz, vücudunun herhangi bir yerinden kan veya başka bir akıntısı varsa, acilen veterinerinize gidin. Bu belirtiler başka bir sağlık sorununa işaret edebileceği gibi kanser sinyali de olabilir. En kısa sürede kedinizin durumuna tanı konması çok önemli.

İyileşmeyen yaralar

Kedinizin cildinde uzun süredir iyileşmeyen bir yara varsa, cilt kanseri olabilir. Veteriner hekiminiz yarayı inceleyip, biyopsi yapmak amacıyla yaradan örnek alabilir.

Kötü kokular

Kedinizin ağzından ağır ve kötü bir koku geliyorsa ve bunun mamadan değil, vücuduyla ilgili olduğuna dair bir şüpheniz varsa acilen veterinerinize gidin. Kokuya neden olan diş veya cilt problemleri ya da başka bir hastalığı olabilir.

Azalan iştah veya hiç yememek

Kediniz her zamankinden daha az yiyor veya hiç yemiyorsa bir sağlık probleminin olması mümkün. Kanser, kedilerde iştahsızlığa neden olan pek çok sebepten biri olabilir.

Açıklanamayan kilo kaybı

Kediniz, mama ve oyun rutiniyle ilgili hiçbir şeyi değiştirmediğiniz halde kilo veriyorsa, endişelenmelisiniz. Özellikle yaşlı kedilerde açıklanamayan kilo kaybına neden olabilecek birçok durum vardır ve kanser de bunlardan biri olabilir.

Büyüyen şişlik veya yumrular

Kedinizin herhangi bir yerinde bir yumru veya şişlik fark ederseniz, veterinerinizi ziyaret etmenizde fayda var. Eğer şişkinlik sertse, hızlı büyüyorsa ve dokunduğunuzda serbestçe hareket etmiyorsa kedinizi derhal doktora götürmelisiniz.

Çiğneme yutma problemleri

Kediniz mama yerken çiğnemekte veya yutmakta güçlük çekiyorsa, yine bir veteriner tarafından muayene edilmelidir. Ağız kanseri kedilerde oldukça yaygındır ve aşırı agresif olabilir. Kedinizin ağzından tuhaf bir şekilde salyalar akıyor ve kedi garip bir şekilde ağzını tutuyorsa, bu bir ağız tümörünün varlığının sinyali olabilir.

Azalan enerji veya halsizlik

Kediniz eskisi gibi oynamıyorsa veya evde olup bitene eskiye oranla ilgisiz görünüyorsa, endişelenmelisiniz. Bu belirtileri fark etmek zor olabileceği gibi göz ardı ediyor da olabilirsiniz.

Unutmayın ki, kedinizi en iyi siz tanıdığınız için, fiziksel veya psikolojik değişimlerini en iyi siz fark edersiniz ve şüpheli bir durumda onu  veterinere götürecek olan kişi yine sizsiniz.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?