kedimag

Kedi ama köpek ruhlu: Amerikan Bobtail

Amerikan Bobtail, orta büyüklükte, kesilmiş gibi görünse de kendiliğinden kısa kuyruklu bir kedidir. Atletik, güçlü ve kaslı bir görünüşü vardır. Vücuduna oranla geniş kafalı, elmacık kemikleri belirgin, yuvarlak ve büyük patilidir. Gözleri badem gibidir ve hafif çekiktir. Poposu ön kısmına kıyasla biraz yüksektir. Kulakları geniş ve dışa doğru eğimlidir. Avcı kedi bakışları ve tüy deseni, vahşi bir görünüm verir.

Amerikan Bobtail karakteri

  • Amerikan Bobtail vahşi bir görünüme sahiptir ancak mizacı vahşi değildir.
  • Sadık, sevgi dolu ve zeki olmaları onları popüler yapmıştır.
  • Bu kendinden emin, dost canlısı kediler, ailesine duygusal olarak bağlanır ve çoğu ev ortamına hızlıca adapte olurlar.
  • Siyam gibi ırklar kadar konuşkan olmasalar da duygularını yansıtma konusunda utangaç değillerdir.
  • Bobtailler eğlenceli, enerjik ve arkadaş canlısıdır.
  • Esrarengiz zekalarıyla sizi şaşırtırlar.
  • İnsanlara kolayca adapte olurlar ve aile bireylerini miyavlayarak istedikleri şey konusunda yönlendirebilirler.

Yol arkadaşı

Bobtailler eğlenceyi sever, oyuncudur ancak aşırı aktif değildir. Doğru bir şekilde tanıştırılırsa, diğer kedilerle ve kedi dostu köpeklerle iyi geçinir. Eve yabancı geldiğinde yatağın altında saklanmak yerine, merak içinde çıkıp gelirler. Küçük yaştan itibaren eğitilirlerse, iyi birer gezgin olurlar. Yürüyüşe çıkmayı severler.

Yodie’nin hikayesi

Yakın zamana kadar Amerikan Bobtail az ilgi görmüştür. Çoğu insan bu cinsin 1960’lardan bu yana Kuzey Amerika’da var olduğunu öğrenince şaşırır. Tesadüfi ortaya çıkışlarından dolayı kedi dünyasında yeni yeni yer edinmektedirler. Orijinal Bobtail, Yodie adında kısa kuyruklu kahverengi bir erkek tekirdi.

Motelde bulunması

Rivayete göre bir çocuk tarafından Arizona’da bir motelde resepsiyonun yanına bırakılmıştı. Motelde tatil yapan bir çift Yodie’yi buldu. Yodie’nin ebeveynleri ve ataları bilinmiyordu.

Vahşi görünüşü ve kısa, vaşak (ingilizce: bobcat) kuyruğuna benzeyen kuyruğu nedeniyle vaşak ile evcil kedi melezi olduğu rivayet edilmektedir. Ancak Yodie’nin kısa kuyruğunun kendiliğinden bir mutasyon olarak ortaya çıkması daha olası görünmektedir.

Yodie’nin yavruları

Yodie’nin cana yakın karakteri ve kısa kuyruğundan etkilenen çift, onu eve götürdü. Yodie, eve geldiğinde ailenin Siyam kedisini hamile bıraktı. (bu üreyebildiğini ve yarı vaşak olmadığını kanıtlıyordu.)

İlk doğumda bazı bebekler normal kuyruklu, bazı bebekler “bobtail” kuyruklu çıktı. Bu, Yodie’nin kısa kuyruğunu yöneten genin baskın olduğunu gösteriyordu çünkü Siyamların atalarında kısa kuyrukla ilgili bir öykü yoktu. Bu kuyruğun yavrularda görülmesi için baskın bir gene ihtiyaç vardı ve bu gen Yodie’deydi. 

Aile bu ırk için Amerikan Bobtail adını seçti. Amerikan Bobtail, dört Kuzey Amerika derneği tarafından kabul edildi. Yeni ve geliştirilmiş olan Amerikan Bobtail’in tatlı bir ifadesi, vahşi bir görünüşü var. Uzun ve kısa tüylü versiyonlarıyla birlikte her rengi mevcut.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?