kedimag

Meraklı ve kıvrık kulaklı: Amerikan Curl

Amerikan Curl’un ayırt edici özelliği çekici ve 90 derece arkaya kıvrık kulaklarıdır.

Düz kulaklı doğarlar ve kulakları büyüdükçe 180 dereceye kadar kıvrılabilir. Zarif, dengeli ve orta derecede kaslıdır. Gözleri ceviz gibidir, dış kısmı oval, iç kısmı yuvarlaktır. Fizik olarak orantılı ve dengeli görünürler. Her renkte, uzun ve kısa tüylü versiyonları vardır ve tüy renginden bağımsız olarak her göz rengini taşıyabilirler. Burunları düz biçimli ve orta uzunluktadır.

Karakteri

Amerikan Curl’leri ilginç yapan kıvrık kulaklardan başka özellikleri de var!

  • Nadiren mesafeli davranan, insan canlısı ve evdeki bireyleri rahatsız etmeden ilgi isteyebilen bir sevecenliği vardır.
  • Asla saldırganlaşmaz ve çok kibardır.
  • Kucakta oturmayı sever ve sokulup patileriyle sahibini okşar.
  • Basit komutları ve numaraları öğrenmekte zorlanmaz.
  • Sabahları sahibini öperek uyandırır, sevilmek ve oynamak ister.
  • Amerikan Curl, oyun oynamayı kolayca öğrenir ve oyun sevgisini pek kaybetmez.
  • Çocuklarla çok iyi anlaşır. Büyüseler de çocuk kaldıkları için kedigillerin Peter Pan’ı olarak anılırlar.
  • Habeş veya Siyam kedileri kadar aktif olmasa da, Amerikan Curl de çok oyuncu ve enerjiktir.
  • Ayrıca tipik kedi merakına sahiptir ve evde nerede bir değişik durum varsa hemen orada biter ama ayağa dolanmaz.
  • İpeksi tüylerini çok dökmez, bakımı kolaydır ve suyu sever. 

Hikayesi

Amerikan Curl, Haziran 1981’de spontan bir genetik mutasyon sonucu ortaya çıktı.

1983 yılında popüler oldular ve 1986’da Kuzey Amerika’daki en büyük üç kedi derneğince ırk olarak tanındılar.

1981’de, Kaliforniya’’da bir çiftin kapısına, kulakları arkaya doğru kıvrılmış iki kedi geldi. Kedilerden biri kısa bir süre sonra öldü ancak diğer cana yakın, uzun tüylü dişi, aileye katıldı ve adını Shulamith koydular.

Başlarda, Shulamith’in kıvrık kulaklarına çok az dikkat edildi, yeni ailesi daha çok sadık ve tatlı mizacından etkilenmişti. Kitaplarda bile Shulamith’in sözde cinsinden söz edilmediğini görerek Shulamith’in, pek çok kıvrık kulaklı kediden biri olduğunu düşündüler.

Shulamith’in yavruları

1981’de Shulamith dört yavru doğurdu; yavrulardan ikisi aynı kıvrık kulaklara sahipti. Uzun tüylü bir sokak kedisi olan baba kedi, kıvrık kulaklara sahip değildi ve kısa süre sonra bu kıvrık kulakların bir genden geldiği anlaşıldı.

Çift, kedi genetiğinden anlamıyordu ancak kıvrık kulakları yöneten gen baskındı ve ebeveynlerden birinin bu geni taşıması yetiyordu. Kulakları kıvrık olmayan bir kedi, bu geni taşımıyordu; baskın bir gen kedinin fiziksel görünümünde ortaya çıkardı.

Shulamith, sokak kedilerinden yavrulayarak Curl sayısını artırmaya devam etti. İlk batınlarda hem uzun hem kısa tüylü, birçok renk ve desende yavru doğdu. Çift, yavruları arkadaşlarına ve akrabalarına verdi.

Yavru kedilerden ikisi, kedilerin eşsiz kulakları ve yumuşak mizaçlarına aşık olan Nancy Kiester tarafından alındı. Scottish Foldlar hakkında bir yazı okuyan Kiester, bu kedilerin kendine özgü kulakları olan tamamen farklı bir kedi ırkı olabileceğini düşündü. Nihayetinde öyle oldukları anlaşıldı ve Amerikan Curl tanındı.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?