kedimag

Kedim uyurken neden üstüme atlıyor?

Kediler neden uyuyan insanların üzerine atlar? Çoğu kedi sahibinin başına gelmiştir. Siz huzur içinde uyurken, kafanıza ya da üstünüze aniden bir ağırlık çullanır. Kedi bıyıkları yüzünüzü gıdıklar ve uyanırsınız. Peki siz uyurken üzerinize atlayan kediniz için ne yapabilirsiniz?

Kediniz sizi uyandırabilir çünkü sıkılır

Bazı kediler, uyurken sahiplerine pati atabilir veya saldırabilir, çünkü ilgiye ihtiyacı vardır ya da sıkılmıştır. Yavru kediler veya gün boyu çok yalnız kalan kediler bunu daha çok yapar.

Kedinizin sıkıldığı için sizi uyandırdığını düşünüyorsanız, yatmadan hemen önce onunla güzelce oynayın.

Oyuncakla kaçmalı kovalamacalı koşmalı oyunlar her kedinin hoşuna gider. Kedinizi biraz yorduktan sonra oyun sonunda oyuncağı “yakalamasına” izin verin ve ona küçük bir ödül maması verin. 

Vahşi doğada kediler çok fazla enerji harcar, avlanır, avını yer, kendini temizler ve enerjisini tazelemek için uyur. Oyun sayesinde kedinin doğal iç güdüsünü tatmin ederseniz, kediniz de geceleri daha iyi uyur ve size bulaşmaz. 🙂

Acıkan susayan kedi uyandırır

Kediniz gece acıkırsa veya susarsa, bir şeye ihtiyacı olduğunu bildirmek için sizi sıkıştırabilir. Uyumadan önce kedinizin yeterli mama ve suyunun olduğundan emin olun.

Otomatik su şelalesi ve otomatik besleyici kullanmak da bir seçenek. Besleyiciyi sabah erken saatlerde kedinize küçük bir öğün vermek üzere programlayıp rahatça uyuyabilirsiniz.

Kediniz sadece size yakın olmak istiyordur

Kediniz sizi sevip zaman geçirmek istiyor ve siz gün boyu çok evde bulunmuyorsanız, sizinle yakınlaşmak için uyuduğunuz gece saatlerini değerlendirmek istiyor olabilir. Siz yokken bütün gün uyuduğu için, evde olduğunuz gece saatlerinde neden onunla ilgilenmediğinize anlam veremiyordur.

Kedinizin size yakın olmak istediği için gece üstünüze atladığını düşünüyorsanız yanınıza onun seveceği bir yer hazırlayıp yakınınızda uyumasını sağlayabilirsiniz. Yatağınızın yanına koyacağınız bir tırmalama tahtası da size yaklaştığında dikkatini dağıtabilir. 

Kediyi yatak odasının dışında tutmak

  • Saydığımız çözümlere rağmen kedinizin gece üstünüze atlayıp sizi dürtmesini engelleyemiyorsanız, yatak odanızdan uzak durmayı öğretebilirsiniz.
  • Sadece kapıyı kapatmak bazı kediler için çözüm olabilir ama kapıyı tırmalayıp miyavlama ihtimali de var. 
  • En iyisi kedişe yasaklar koymamak ve daha sevgi dolu çözümler bulmak olacaktır. O sizin ev arkadaşınız ve sizden beklentisi ilgi ve sevgiden başka bir şey değil. (gözyaşı: pıt) ?

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?