kedimag

Turuncu kediler neden genellikle erkek?

Turuncu, pozitif bir renktir. Sıcaklık, mutluluk ve yaşam coşkusu yayar. Turuncu kediler, bir diğer deyişle sarmanlar, sevimli kabul edilirken, beyaz kediler daha nemrut, kara kediler ise gizemli görünür.

California Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, bir kedinin tüy rengi, söz konusu kedinin sahiplenilme olasılığını etkiliyor. Hayvan barınaklarındaki en şanslı kediler tekir, siyah ya da beyazlar değil, sarmanlarmış!

Kedi rengi ve genler

Bilim insanları, farklı genetik kombinasyonların bir kedinin tüy rengini, desenini ve tüy uzunluğunu etkileyebileceğini ortaya çıkardı.Bazen bu kombinasyonlar şaşırtıcı olabiliyor. Örneğin, tekir kediler çizgilerini çitalarla aynı genden alıyor.

Peki turuncu kediler için durum nasıl? Tüm turuncu kediler erkek mi?

Turuncu kedilerin her zaman erkek olduğuna dair yaygın bir inanış var. Fakat bu tamamen doğru değil.

Genetik bilimi, turuncu kedilerin neden erkek olma eğiliminde olduklarını açıklıyor!

Turuncu tüyü kodlayan gen, X kromozomundadır. Dişilerde iki X olduğu ve erkeklerde bir X ve bir Y olduğu için, bu, dişi turuncu bir kedinin, her bir ebeveynden bir tane olmak üzere, iki turuncu geni miras alması gerektiği anlamına gelir; oysa, erkek kedinin, annesinden alacağı tek bir tane turuncu gen yeterlidir. Bu turuncu gen, beyazlı alacalı (calico) kedilerde ve alacalı (tortoiseshell) kedilerde ortaya çıkabilir.

Başka bir deyişle, turuncu erkek kedi, annesinden aldığı turuncu genden dolayı turuncudur.

Dişi turuncu kedi ise hem anne hem babadan turuncu geni almalıdır. Yani erkek bir kedinin turuncu olması daha kolaydır. İşte bu yüzden turuncu kediler genellikle erkektir.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?