kedimag

Mükemmel kedi fotoğrafı nasıl çekilir?

Bir fotoğraf, bin kelimeye bedeldir ve iyi bir kedi fotoğrafı paha biçilmezdir. Herkes kedisinin güzel fotoğrafları olsun ister. Sosyal medyada paylaşmak, bastırmak veya anı olarak saklamak için kedimizi fotoğraflarız.

Cep telefonu, amatör veya profesyonel bir makine… Herkes kedi fotoğrafçılığı becerilerini doğru ipuçlarıyla geliştirmeyi öğrenebilir. İşte harika kedi fotoğrafları çekmek için ipuçları!

Ortamda ışık olsun

Fotoğraf makinesi veya akıllı telefon kullanıyorsanız, flaşı kapatın. Doğrudan flaş, sert ve çekici olmayan bir fotoğrafa neden olur. Hatta kedinin gözlerinde tuhaf bir ışıltıya neden olabilir. Doğal ışıklandırma, bir kedi fotoğrafının yumuşak ve hoş görünmesini sağlamak için önemli. Doğal ışıkla çalışırsanız kedinin gerçek renk geçişlerini ve kürk dokusunu en iyi şekilde yakalayabilirsiniz.

Evinizin en fazla güneş alan, aydınlık yerini stüdyonuz olarak görebilirsiniz. Evinizin ışıklarını açmak iyi bir fikir gibi gelse de, tepeden direkt gelen ışık hoş olmayan gölgelere sebep olabilir. Direkt gelmeyen ve tavandan yansıtacağınız gün ışığı ampuller daha iyi sonuç verebilir.

Mevcut ışığın artırılması, telefon ya da makinenin odaklanmasına yardımcı olur. Böylece daha net ve detaylı bir fotoğraf elde edersiniz. Evde farklı ışık konumlandırmaları deneyerek en iyi sonucu alana kadar denemeler yapabilirsiniz.

Profesyoneller için ipucu: DSLR bir makine ile çekim yapıyorsanız, duvar veya tavandan yansıtacağınız harici bir flaşla güzel aydınlatılmış fotoğraflar elde edebilirsiniz. Flaşı doğrudan kediye yöneltmekten kaçının.

Kedinin göz hizasına inin

Makinenizi kedinin göz hizasına getirin. Kedi yerdeyse, göz hizasını yakalamak için siz de yere uzanabilirsiniz. Çekerken kediyle yüz yüze olmak, kedinin ifadesini yakalamanıza ve fotoğrafa bakanların kediyle bağ kurmasına yardımcı olur. 

İnsanlar olarak dünyayı biraz yüksekten algılarız. Ancak bir hayvanla gerçekten bağ kurabilmek için, fotoğrafı onun göz hizasından çekmek önemlidir. Yere uzanmak benzersiz bir bakış açısı sunar ve yeni fotoğrafik olanaklar sağlar.

Andrew Marttila, Profesyonel fotoğrafçı

Kediye odaklanın

En iyi kedi fotoğrafları, kedinin merkez obje olduğu fotoğraflardır. Bu yüzden karmaşık arka planlardan kaçınmalısınız. Muhteşem bir kedi fotoğrafı, arka plandaki çamaşır yığını veya halı tarafından mahvedilebilir. Bu yüzden fotoğraf çekmeye başlamadan önce dekoru biraz sadeleştirin.

Kedi yatağı veya kedi oyuncağı gibi öğeler cici şeyler olsa da, kedinin arkasında yığın oluşturmaları görüntüyü bozar. Arka planda az sayıda renk ve doku olduğunda kedinin ayrıntılarına daha fazla odaklanabileceğinizi aklınızda tutarak yerleşiminizi ve çerçevelemenizi akıllıca seçin.

Temiz bir arka plan, özellikle sahiplendirme ilanı için kedi fotoğraflıyorsanız önemlidir. Dağınıklık, potansiyel kedi ebeveyni adayları için göz yorucu olabilir ve kedinin ailelerine katıldığını hayal etmelerini zorlaştırabilir.

Profesyoneller için ipucu: DSLR bir makine ile çekim yapıyorsanız diyafram açıklığınızı artırarak güzel bir alan derinliği elde edebilirsiniz. Bu aynı zamanda arka planın bir kısmını bulanıklaştırmaya ve kediye güzel bir netlik getirmeye yardımcı olur.

Netlik önemli!

Amatör kedi fotoğrafçılığı ile ilgili yaygın bir sorun, görüntülerin genellikle bulanık olmasıdır. Bu, kedinin ayrıntılarını görmeyi zorlaştırır. Sürekli hareket halinde olan kedi yavruları veya çok aktif kediler genelde bulanık çıkar.

Eğer netliği ayarlama şansınız yoksa, kediyi durgun veya az hareketli iken çekebilirsiniz. Böylece net bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Elinizi titretmeden sabit tuttuğunuzdan emin olun. Bu bir sorunsa, hareketi azaltmak için cihazınızı sağlam bir yüzeye yerleştirin.

Kedinizi net çekebilmek için, uyandıktan hemen sonra veya sakince otururken gibi durgun olduğu anları tercih edin. Bunun dışında, aktif bir kedinin dikkatini cezbederek onu bir anlık duraksatıp çekebilirsiniz. 

Profesyoneller için ipucu: Hareketli bir kedinin net bir fotoğrafını istiyorsanız manuel ayarlar daha fazla esneklik sunar. Bir DSLR makine kullanıyorsanız, deklanşör hızınızı artırın ve odaklamayı “auto focus” modunda tutun.

Ses ve oyuncak kullanın

Kediler emir almayı pek sevmez. 🙂 Bir kedinin fotoğraf için kameraya bakmasını sağlamak zor görünse de imkansız değildir. Fotoğrafı çekmeye hazır olduğunuzda, kedinizin ilgini çekecek sallanan bir oyuncakla veya ses çıkararak bakmasını sağlayacak bir şeyle gözlerinin lense odaklanmasını kolayca sağlayabilirsiniz. 

Kedinizin, çıkaracağınız tuhaf seslere durup bakabilir ama  bundan hızlı bir şekilde sıkılıp, merakını giderince yine hareket etmeye başlayacaktır. Bu nedenle elinizde poşet, kağıt buruşturma sesi veya duyduğunda koşup geldiğini bildiğiniz diğer sesler gibi birden fazla koz olmalı.

İlgisini çekecek bir ses çıkarırsanız, merak veya şaşkınlık dolu sevimli kareler yakalayabilirsiniz. Kedinizin objektife baktığı an bitmeden fotoğrafı hızlıca çekmelisiniz. Kedinizi korkutmamaya özen gösterin.

Fazla filtre iyi değildir

Sosyal medya, fotoğrafları düzenlemek için çeşitli filtreler sunsa da çok aşırıya kaçmayın. Minimum düzeyde düzenlenmiş fotoğraflar daha doğal, kaliteli ve güçlü görünür. Loş olan bir fotoğrafın pozlamasını artırabilir, soğuk renkleri biraz daha sıcak yapabilirsiniz. 

Aşırı düzenleme, oynama ve efektler, fotoğrafın sevimsiz veya tuhaf görünmesine sebep olabilir. Kedinizin doğal güzelliğinin ortaya çıkmasına izin verin. Fotoğrafın bakanlara hitap etmesini sağlamanın en iyi yolu budur.

Kediniz yavruluğundan itibaren sizinle birlikteyse onu sık sık fotoğraflayarak buna alışmasını ve korkmamasını sağlayabilirsiniz. Yetişkin kediler de sık fotoğraflandığında, uzun vadede poz vermese bile, siz onu çekerken rahatsız olmadan durmaya alışır.

Kaynak: https://petcentral.chewy.com/pet-parenting-pet-lovers-6-tips-for-taking-cat-pictures-like-a-pro/

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?