kedimag
Tippi Hedren and Neil the Lion

Evde bir aslanla yaşayan kadın: Tippi Hedren

Tippi Hedren en çok Alfred Hitchcock’un 1963 yapımı Kuşlar filmindeki rolü ile bilinen bir oyuncu. Hayvan hakları savunucusu ve çevreci rolü ise Hedren’in diğer bilinen yanı.

1983’te kurduğu Roar Vakfı ve Kaliforniya’daki Shambala Doğal Koruma Alanı‘nda, aslan, leopar, vaşak gibi yabani kedilerin savunuculuğunu yapıyor ve bu uğraşıyla pek çok ödül ile onurlandırıldı.

Tippi Hedren’in “tamamen sayko” olarak nitelenen hayatı 1971’de LIFE tarafından belgelenmişti. LIFE fotoğrafçısı Michael Rougier, Hedren’in Kaliforniya’daki evine giderek Tippi Hedren, kızı Melanie Griffith ve o zamanki kocası Noel Marshall ile zaman geçirip günlük yaşamlarını fotoğraflamıştı.

Diğer bir katılımcı ise 180 kiloluk bir aslan olan, zaman zaman Griffith ile aynı yatakta uyuyan, mutfaktan oturma odasına ve yüzme havuzuna kadar evin her yerinde dolaşabilen Neil idi!

İnanılmaz kareler

Fotoğraflar, Neil adındaki aslanın Hedren’in ailesi ile birlikte yaşamaktan, onlarla mutfağı, yatağı paylaşmaktan veya onlarla havuz kenarında takılmaktan hoşlandığını gösteriyordu.

Hedren daha sonra, “genlerinde vicdan ya da pişmanlık olmayan bir hayvanın” evde serbestçe dolaşmasına izin vererek ailesini riske atmasının “inanılmaz aptalca” olduğunu kabul etti.

Yine de bir aslanın evcil bir kedi gibi etrafta dolaştığı bu fotoğraflar akıllarda kalmaya devam ediyor.

Fotoğraflar: Michael Rougier, The LIFE Picture Collection/Getty Images

Şimdi ne yapıyor?

Tippi Hedren günümüzde, Kaliforniya’da kurduğu Shambala Doğal Koruma Alanı’nda yaşıyor. Geçen yıllarda Hitchcock’un tacizine uğradığını iddia eden Hedren, bu yüzden medyada çok konuşulmuştu.

Fotoğraf: Getty Images

Yakın zamanda karantina günlerinin nasıl geçtiği konusunda Fox News‘e röportaj veren 90 yaşındaki Tippi Hedren, Shambala Doğal Koruma Alanı’ndaki evinde gayet iyi olduğunu, kızı ve torunuyla telefonla iletişim halinde olduğunu söyledi.:

Tek rutinim pek bir rutinimin olmaması… Her sabah yanımdaki Johnny Depp ile uyanıyorum. Açıklamak gerekirse kendisi kedim oluyor. Selefleri Marlon Brando, Robert Taylor ve Sean Connery idi. Ondan sonra bir şeyler okuyorum ya da televizyon izliyorum ama haber pek değil.

Hedren’in torunu Dakota Johnson ise geçen akşam Graham Norton Show’a bağlandı. Kendisi doğduğunda aslanlar artık geniş bölmelerde olduğu için ortamın çok daha güvenli hale gelmiş olduğunu ve Hedren’in halen kurduğu doğal koruma alanında aslanlar ve kedilerle birlikte olduğunu söyledi. Annesi Melanie Griffith’in bacağına aslanın atladığı havuz fotoğrafı için ise annesinin bacağını kaybetmediğini söyledi.

27.05.2020

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?