kedimag

Kedilerde polikistik böbrek hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı nedir?

Polikistik böbrek hastalığı veya PBH, kedinin böbreklerinde çoklu kistlerin (sıvı keseleri) oluşmasına neden olan kalıtsal bir durumdur. Bu kistler kedide doğuştan mevcuttur. Başlangıçta çok küçüktürler ancak zamanla büyürler. Sonunda böbrek fonksiyonlarını bozarak böbrek yetmezliğine neden olabilirler.

Kedilerde polikistik kist sayısı ve kistlerin büyüme hızı nasıldır?

Polikistik böbrek hastalığı olan tüm kedilerin böbreklerinde kist vardır. Ancak kist sayısı ve kistlerin büyüme hızı kediden kediye değişir.

Çoğu kedide, kistler yavaş büyür. Etkilenen kediler, genelde yedi yaşına kadar herhangi bir böbrek hastalığı belirtisi göstermez.

Bazı kedilerde böbrek yetmezliği çok daha genç yaşta ortaya çıkarken, bazılarında böbrek yetmezliği hiç gelişmez.

Şu anda kedide hastalığın ne kadar hızlı ilerleyeceğini tahmin etmenin belirli bir yolu yoktur.

Kedilerde polikistik böbrek hastalığına ne sebep olur?

Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal bir hastalıktır. Ne yazık ki, bazı kedi ırklarında PBH çok yaygındır. İran kedileri en yüksek PBH sıklığının görüldüğü ırktır.

Araştırmalar, hastalığın İran kedilerinin yaklaşık üçte birini etkilediğini göstermiştir. İran soyları kullanılarak geliştirilen Çinçilla ve Exotic Shorthair gibi ırklarda da önemli sayıda etkilenen kedi vardır. Diğer kedilerde, özellikle de karışık ırklarda, nadir görülen bir durumdur.

PBH, tek bir otozomal baskın gen anormalliğinin sonucudur. Yani, anormal gene sahip her kedi PBH’ye sahip olur. PBH genine sahip, sadece birkaç küçük kisti olan veya klinik belirtisi olmayan bir kedi, sağlıklı bir kediyle çiftleştirilse bile bu genetik kusuru yavrularına aktarır.

Bir yavrunun anormal geni kalıtımsal olarak alıp PBH’den etkilenmesi için anne babadan sadece birinin PBH taşıması yeterlidir.

Kedilerde polikistik böbrek hastalığı nasıl teşhis edilir?

Hastalığın tanısı ırk, tıbbi öykü, klinik belirtiler, kan ve idrar testleri, genetik testler ve böbreklerin ultrason değerlendirmesine dayanır. Bazı durumlarda radyografik boya çalışmaları yapılabilir.

Erken teşhisin önemi

Eğer bir İran kedisi sahiplenecekseniz, polikistik böbrek hastalığı genini TAŞIMADIĞINI doğrulamanız çok önemlidir.

Kedinin kusurlu PBH genine sahip olup olmadığını gösteren genetik testler mevcuttur. Bu testle ilgili daha fazla ayrıntı için veteriner hekiminizle konuşabilirsiniz.

Kedilerde polikistik böbrek hastalığı nasıl tedavi edilir?

PBH için spesifik bir tedavi yoktur. Çünkü hastalık kronik böbrek hastalığı olan kedilerle benzer klinik belirtilere neden olur.

Bulantı ve kusmayı azaltmak, fosfor emilimini engellemek için özel diyetler, sıvı tedavisi ve böbrek yetmezliği semptomlarını tedavi etmede kullanılan ilaçlara başvurulur.

Daha fazla ayrıntı için “Kedilerde kronik böbrek yetmezliği” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://vcahospitals.com/know-your-pet/kidney-disease-polycystic-kidney-disease-in-cats

1 yorum

Bizi takip etmek ister misiniz?