kedimag

Kedime karpuz verebilir miyim?

Kediler ve karpuzla ilgili aklınızda pek çok soru olabilir. Karpuz kediler için zararlı mıdır? Karpuz yemek kediyi öldürür mü? Karpuzun kediye faydası var mıdır? Kediye karpuz vermek güvenli midir?

Kısa cevap:

İyi hazırlandığı ve bazı önlemler alındığı takdirde kediye karpuz vermek güvenlidir.

Kediler karpuz yiyebilir mi? 

Elbette yiyebilir ancak almanız gereken önlemler ve dikkat etmeniz gereken birkaç husus var!

  • Normal ve sağlıklı bir kedi için hazırlanan karpuz ölçülü ve küçük bir miktar olmalıdır. 
  • Diyabetik bir kedi asla karpuz yememelidir.
  • Karpuzun çekirdekleri ve kabuğu kedi için zararlı olabilir. Bir çekirdeğin herhangi bir sindirim sisteminde kök salma ve çimlenme şansı olmasa da, kedilerin karpuz çekirdeklerini yutması tehlikelidir.
  • Karpuz çekirdeği, hem yetişkin hem de yavru kedilerde boğulmaya veya bağırsak tıkanmasına sebep olabilir. Bir diğer tehlike ise çekirdeklerin siyanüre dönüşebilen bir bileşik olan amigdalin içermesidir.
  • Birkaç çekirdekteki tehlikeli madde miktarı bir insanı etkilemek için yeterli olmasa da, kedinizin çok daha küçük, daha hassas bir sistemi olduğunu unutmayın. 

Kediler çekirdek kaynaklı siyanür zehirlenmesine daha duyarlı olabilir.

  • Kedinize karpuz vermeden önce çekirdeklerini ayıklayın ya da onun için çekirdeksiz bir karpuz seçin.
  • Karpuzun kabuğu kediniz için özellikle iyi değildir. Kediniz kabuğu kemirmek isteyebilir. Kabuğun beyaz kısmından bir-iki ısırık kedinize zarar vermez ancak kabuğun sindirilmesi zordur.
  • Çok fazla karpuz kabuğu yemek kedide sindirim sistemi rahatsızlığına neden olabilir. Bu yüzden kedinize karpuz servis etmeden önce çekirdeklerle birlikte kabuğu da ayıklamanız iyi olur.

Karpuzun kediye faydaları nelerdir?

Kediniz sıcak bir günde kabız olur, susuz kalır veya ne yediğinizi merak ederse, biraz karpuz ona iyi gelebilir. Karpuz, yenmesi kolay ve yumuşak bir meyvedir. Kedilerin normalde tatlı yiyeceklere zaafı yoktur ancak sulu bir karpuz, özellikle sıcak bir günde kediye cazip gelebilir.

Karpuz tıpkı kabak gibi, lif bakımından zengindir. Kolesterol içermeyen, çok düşük kalorili bir besindir. Ayrıca C, A, B1 ve B6 vitamini gibi birçok vitaminle doludur. Biotin, magnezyum, potasyum ve bol miktarda sağlıklı antioksidan içerir.

Kedide karpuz alerjisi veya karpuzdan zehirlenme belirtileri

Kedi dostunuzun karpuza alerjisi olmadığından emin olmalısınız. Kediniz daha önce hiç karpuz yememişse, ilk kez karpuz verdikten sonra ona göz kulak olmanız gerekir. Kusma, hazımsızlık, ishal veya kabızlık, kedilerin yediği şeye gösterdikleri kötü tepkilerden bazılarıdır. Kediniz karpuz yedikten sonra bu tarz kötü tepkiler veriyorsa alerjik olabilir. Ona karpuz vermemelisiniz.

Özetle:

Karpuz, bir kediye verilecek en sağlıklı şeylerden biri olabilir. Karpuz, bir kedinin ihtiyacı olan proteini içermese de birçok vitamin ve mineral açısından zengindir.

Kediniz diyabetik değilse ve beslenmesinde ekstra su ve life ihtiyacı varsa, biraz karpuz atıştırmak ona iyi gelebilir. Çekirdekleri ve kabuğu ayıklamayı unutmamanız yeterli!

Eğer karpuz kedinizin beslenme düzeni içinde önemli bir değişiklik ise, öncesinde mutlaka veteriner hekiminizle konuşun.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?