kedimag

Kızgınlıktaki erkek kedi nasıl sakinleştirilir?

Erkek kediler her zaman çiftleşmeye hazırdır. 🙂 Dişi kediler gibi “kızgınlık döngüsü” yaşamazlar. Yine de “kızgınlıktaki erkek kedi nasıl sakinleştirilir?” sorusu sık sık sorulur. 

Çiftleşme dönemindeki bir erkek kedi nasıl sakinleştirilir?

Erkek kediniz kızgınlığa girmiş gibi çılgınca davransa da, erkek kediler kızgınlığa girmez. Ancak erkek kedinizin davranışları onu doyumsuz bir manyak gibi gösterebilir. ? Yakınlarda kızgınlığa girmiş bir dişi kedi varsa, erkek kedi sakinliğini kaybedebilir.

Yazımızda etraftaki dişiler kızıştığında ve erkek kedinin cinsel uyarılması dayanamayacağı kadar fazla olduğunda, neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Erkek kedide kızgınlık belirtileri nelerdir?

 • Her zamankinden daha fazla ve yükses sesler çıkarır, konuşur.
 • Dışarı çıkmak için çabalar hatta yalvarır.
 • İnsanlara ve diğer evcil hayvanlara karşı normalden daha fazla sevgi gösterir.
 • Sürtünür, dayanır, kerkinir. (Bu, erkek kedilerde her zaman cinsel uyarılma ile ilişkili değildir. Hastalık, stres ve güvensizlik nedeniyle de yapabilir.)
 • Dişi kedilere cinsel olarak müsait olduklarını bildirmenin ve bölgelerini işaretlemenin bir yolu olarak püskürtme davranışında bulunabilir.

Erkek kediniz bu tür davranışlarda bulunuyorsa, herhangi bir hastalık ihtimalini elemek için hekiminize gitmelisiniz.

Kızgınlıktaki erkek kedi nasıl sakinleştirilir?

Diyelim ki geldi bahar ayları ve erkek kediniz kızgınlıkta gibi davranıyor. Cinsel olarak heyecanlı çünkü mevsim bahar ve mahalle dişi kedilerle dolu. Bu durumda bir kedi sever ne yapmalı?

Erkek kedinizi kısırlaştırın! 🙂

Erkek kedinin kızgınlık döneminde dişiler tarafından yapılan çağrılara yanıt vermemesini sağlamanın en iyi yolu budur. Kısırlaştırma söz konusu değilse ve oğluşunuzun heyecanlanmasını engelleyemiyorsanız, ona bu davranışıyla yaşamayı öğretmeniz gerekir.

Bunun imkansız olduğunu düşünüyorsanız, kedinizin “coşkusunu” azaltabilecek bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Kedinizin gün boyunca hareket etmesini sağlayın 

Yaramazlık yapmayı düşünemeyecek kadar yorgun olursa, coşkusu azabilir. 🙂 Bu dönemde kedinizle oynamaya zaman ayırabilirseniz, süreci çok daha sakin atlatabilirsiniz.

Erkek kedinize, kedi nanesi içeren bir oyuncak veya tırmalama tahtası alırsanız, cinsel enerjisini serbest bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinizin ortamını zenginleştirin

Yükseltilmiş alanlar (kedi ağaçları, tüneme rafları) ve saklanma noktaları (kutu, vb.) yaratın ve oyun fırsatları sağlayın (top, oyuncak fare vb.) Kedinize uyarıcı bir ortam sağlamak, kedi dürtülerini rahatlatır. Huzursuzluğu ve uygunsuz davranışları azalır.

Planlanmış beslenme zamanları uygulayın

Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer. Kediniz her zaman mama dolu bir kase olduğunu bilirse, kendini beslemek için sıfır enerji harcar. Harcamadığı enerjiyi üreme ve çiftleşme amaçları için kullanabilir.

Kediniz beslenmek için bir enerji harcamıyorsa, enerjisinin %100’ünü çiftleşme davranışlarına harcayabilir. Özellikle etraftaki dişiler kızgınken.

Kediniz için bir ödül topu alın. Bu topu kullanarak oyun ve beslenmeyi birleştirin. Enerjisini oyunla harcatıp, sonrasında yemekle ödüllendirin. Hareket etmek, kedinizin sağlığına da iyi gelir. 

Hekiminizle görüşün

Aşırı derecede huzursuz kedileri sakinleştirmek için kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar, kedilerin çiftleşme mevsimi sakinleşmesi için her derde deva olarak görülmemelidir.

Bir veteriner hekimin rehberliği olmadan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Unutmayın, kızgınlık genellikle uzun sürer. Mahallenizde çok sayıda kedi varsa, yaz boyu en az bir dişi kedinizi huzursuz edecektir.

Evinizde hem erkek hem de dişi kedileriniz varsa, erkek ve dişi kedilerinizi fiziksel olarak ayırmalısınız. Böylece sizden habersiz çiftleşmelerine ve plansız gelen yeni yavrulara davetiye çıkarmamış olursunuz.

Sonuç olarak, erkek veya dişi fark etmeksizin, kedinizi kısırlaştırmanız şiddetle tavsiye edilir.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://pet-happy.com/do-male-cats-go-in-heat/

12 yorum

 • kedim erkek ve 1 yaşında sürekli bağıra bağıra miyavlıyor aynı zamanda da cinsel bölgesni yalıyor sıklıkla ve ağır ağır yürümelerde bulunuyor daha önce böyle bişi ile karşılaşmamıştım okdr araştırmada yapıyorum ama ne olduğunu tam olarak hala çözemedim daha önce hiç çiftleşmedi

  • Merhaba, kediniz kızgınlıkta olduğu için tuhaf davranışlar sergiliyor olabilir, en iyi çözüm onu kısırlaştırmak olacaktır.

 • merhaba kedimiz erkek tekir ve kendi kendine normalden çok daha fazla miyavlıyor sürekli oyun istiyor . dışarıya hiç çıkmadı dışarıyı bilmiyor bu yıl ne yazık ki kısırlaştıramayız, kedimiz kızgınlığa mı girdi anlayamadık sizce kedimizin durumu nedir?

  • Merhaba, her zamankinden farklı ve yüksek bir tonda miyavlayıp konuşuyorsa büyük ihtimalle kızgınlıktadır. Kısırlaşmadığı sürece dönem dönem bunu yapabilir.

 • Kedim erkek tekir 1 yaşinda eşyalarin üzerine idrar yapıyor farkli kötü bir kokusu var sürekli bağıra bağıra miyavliyor dışarı çikmak istiyor
  Ama şu an kisirlaştirma imkanim yok bunun için ne yapa bilirim

  • Merhaba, konuyla ilgili olarak kedinizi takip eden veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

 • Merhaba kedim sürekli dışarıya yapıyor tuvalet kabına yapmıyor 2 gün tuvalet kabına yapsa 3.gun yatağa çişini yapıyor kakasını yapıyor ne yapabilirim

  • Merhaba, bir sebep belirlemek için hekiminizle görüşmeniz ve kedinizin muayene edilmesi gerekir. Kliniğe gidemiyorsanız telefonla destek almayı deneyebilirsiniz.

  • Ben de öyle. Bugün yaklaşık 3. gün onunla sürekli oyunlar oynayıp dikkatini dağıtmaya çalışıyorum ancak bir yandan doğal olan bi güdüsünü elinden almak icin bu kadar fazla bir ücreti nasıl odeyecegimi bilmiyorum. Başka bir çaresi olsa keşke:((

 • Mrhba kedim erkek ve son 3 gundur cok fazla bagırıyor ustelık mamasını da cok az yemeye basladı bizimle fazla oynamıyor da surekkı dısarı cıkmak istiyor bu durum ne olabilir.?

  • Merhaba, bunlar kızgınlık belirtilerine çok benziyor ancak kedinizin sağlığı ile ilgili başka bir şüpheniz varsa lütfen veteriner hekiminizi ziyaret edin.

Bizi takip etmek ister misiniz?