kedimag

Sağır bir kediyle yaşamanın püf noktaları

Eğer sağır bir kediyle yaşıyorsanız, bazı küçük ipuçlarını kullanarak ilişkinizi daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Sağır bir kediye bir şey öğretirken ya da onunla iletişim kurarken, sesleri duymadığını unutmamak gerekir. Çağırdığınızı duyamadıkları için, dikkatlerini çekmenin ve ne yapmalarını istediğinizi söylemenin başka yollarını bulmalısınız.

Kedilerde sağırlığa ne sebep olur?

Kediler sağır doğabilir veya işitme kabiliyetlerini sonradan yitirebilir. Beyaz tüylü ve mavi gözlü kedilerin bir kısmı genetik olarak sağır veya kısmen sağırdır. Kediler yaşlandıkça işitme duyuları zayıflayabilir. Kanser, polipler, kulak enfeksiyonları ve kulağa alınan hasarlar kedileri sağırlaştırabilir.

Kedinizin sağır olduğunu nasıl anlarsınız?

Bir kedinin sağır olup olmadığını anlamak zor olabilir. Eğer kısmi sağırlık varsa bunu anlamak daha da zordur. Sağır bir kedi evdeki rutin yaşamında normal davranır. Ancak diğer kedilere kıyasla uyurken daha çok ses çıkardığını ve daha kolay korktuğunu fark edebilirsiniz.

Evde sağırlık testi

Kedinize küçük bir sağırlık testi yapmak isterseniz, arkası size dönükken, ona fark ettirmeden arkasında biraz bekleyip el çırpabilir veya anahtar şıngırtabilirsiniz.

Kedinizin bu gürültüye verdiği cevabı dikkatle gözlemleyin. İşitme duyusu açık bir kedi, dönüp bakmasa bile kulaklarını sesin geldiği yöne doğru hareket ettirecektir. Bunu farklı zamanlarda birkaç kez daha deneyin. Eğer çok fazla tepki vermiyorsa kediniz sağır olabilir.

Önce can güvenliği

Kediniz sağırsa evden çıkmaması iyi olur. Dışarısı sağır olmayan kediler için bile tehlikelerle doludur. Kedinizin sesleri duymuyor oluşu, can güvenliğinin daha da az olduğu anlamına gelir. Gelen bir arabanın sesini duymayıp ezilebilir.

Sağır olmayan kediler her sese tepki verdikleri için dışarıda çok korkabilir. Ama sağır kedinizi sizinle birlikte yürümesi için tasmaya alıştırabilirsiniz. Eğer evden çıkmasını istemiyorsanız güvenli hale getirilmiş bir balkonda da iyi vakit geçirebilir.

Sağır kedi ile iletişim

Kedinize belli el işaretlerine cevap vermeyi öğretebilirsiniz. Duyabilen bir kediye ismini; “gel”, “hayır” gibi sesli komutları öğretir gibi, belli hareketleri sağır kedinize de öğretebilirsiniz.

Sık sık pratik yapmak ve olumlu pekiştirme yöntemini kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. (Hareketlerinize doğru tepki verdiğinde ödül maması vermek, başını okşamak gibi.)

Sağır kediniz uyuyorsa ona ani olarak dokunmaktan kaçının. Bu onu korkutabilir. Odaya girdiğinizde belli titreşimler yaratacak sesler çıkararak dikkatini çekebilirsiniz: Odanın zeminine ayaklarınızla vurmak gibi. Odada bulunan ışığı açıp kapatarak birisinin odaya girdiğini anlamasını sağlayabilirsiniz.

Lazer ışığı bulunduğu yöne tutup, ışığı takip ederek size doğru gelmesini de öğretebilirsiniz.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?