kedimag

Kedi inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH)

Kedi iltihabi ya da inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH), kedinin sindirim yolunun kronik olarak tahriş olduğu ve iltihaplandığı bir durumdur.

İnflamatuar hücreler, sindirim kanalının duvarlarına sızıp, duvarları kalınlaştırarak sindirim yolunun yiyeceği uygun şekilde sindirme işlevini bozar.

Her yaştan kedi iltihabi bağırsak hastalığından (İBH) etkilenebilir. Hastalık çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı kedilerde görülür.

Kedi inflamatuar bağırsak hastalığı neden olur?

İBH’nin nedeni bilinmemekle birlikte, mevcut kanıtlar, bağışıklık sistemi, beslenme, bağırsaklardaki bakteri popülasyonları ve diğer çevresel faktörler arasındaki anormal etkileşimden kaynaklandığını göstermektedir. Bağışıklık sisteminin genetik anormalliklerinin de kedi İBH’sinde rol oynadığı düşünülmektedir.

Kedi inflamatuar bağırsak hastalığı türleri nelerdir?

İnflamatuar bağırsak hastalığı, sindirim kanalının bölgesine ve ilgili inflamatuar hücrelerin türüne bağlı olarak farklı şekillerde gelişebilir.

 • Mide iltihaplanırsa, gastrit,
 • İnce bağırsak iltihaplanırsa, enterit,
 • Kolon (kalın bağırsak) iltihaplıysa kolit denir.

İBH’nin lenfositik plazmasitik enterit olarak adlandırılan en yaygın formu, inflamatuar lenfositleri ve ince bağırsağı istila eden plazma hücrelerini içerir. Eozinofiller, genellikle kedi İBH’sinde yer alan başka bir inflamatuar beyaz kan hücresi türüdür. Eozinofilik gastroenteritte olduğu gibi baskın hücre tipi olabilirler, ancak genelde karışık inflamatuar hücre popülasyonunun bir parçasıdırlar.

İBH’nin daha az yaygın iki formu, nötrofilleri içeren nötrofilik İBH ve makrofajları içeren granülomatöz İBH’dir. Bazı durumlarda, İBH’ye karaciğer ve pankreas dahil olmak üzere diğer karın organlarının iltihabı eşlik edebilir.

Kedi inflamatuar bağırsak hastalığının klinik belirtileri nelerdir?

Hastalığın en yaygın belirtileri kusma, kilo kaybı, ishal, kanlı dışkı, cansızlık ve iştah azalmasıdır. Bu işaretler hastalığın ciddiyetine göre değişebilir.

Belirtiler sindirim yolunun hangi bölümlerinin etkilendiğine bağlıdır. Örneğin, mide veya ince bağırsağın üst bölgeleri iltihaplanırsa, kedi kronik kusma yaşayabilir. Kolonda iltihaplanma varsa, dışkıda kan olsun veya olmasın, ishal görülme olasılığı daha yüksektir.

Kedilerde inflamatuar bağırsak hastalığı nasıl teşhis edilir?

 • Kedi İBH’si teşhisi koymak, kapsamlı bir çalışma gerektirir çünkü İBH’nin birçok belirtisi diğer hastalıklarda da yaygın olarak görülür.
 • Veteriner hekiminiz muhtemelen metabolik hastalığı, kedi lösemisini, parazitik veya bakteriyel enfeksiyonları, hipertiroidizmi ve belirli kanser türlerini kontrol etmek için temel kan tahlili, dışkı muayeneleri, röntgen veya ultrason yapılmasını uygun görebilir.
 • Bir kanser türü olan bağırsak lenfomasını kedilerde İBH’den ayırt etmek zor olabilir. İBH, bazı vitaminlerin sindirim kanalından emilimini engelleyebileceğinden, hekiminiz kan dolaşımındaki B vitamini, B12 ve folat seviyelerini de ölçebilir.
 • Gıda alerjisi ihtimalini elemek için, hipoalerjenik bir mama denemesi yapılabilir.
 • Kedi İBH’sinin kesin teşhisi için, bağırsak veya mide biyopsisi ve dokunun mikroskop altında değerlendirilmesi gerekir. İBH’li bir kedinin bağırsak duvarında artan sayıda inflamatuar hücre olacaktır. Bulunan hücre türleri, hangi tip İBH’nin mevcut olduğunu gösterecek ve tedaviye rehberlik edecektir.
 • Gastrointestinal biyopsiler, ağızdan veya rektumdan geçirilen, endoskop adı verilen esnek bir kamera kullanılarak veya abdominal cerrahi ile yapılabilir. Endoskopi daha az müdahaleli bir prosedürdür. Ancak karaciğer veya pankreas hastalığından şüphelenilen kedilere ameliyat önerilebilir. Böylece bu organlara da biyopsi yapılabilir. Hem endoskopi hem de cerrahi biyopsi genel anestezi gerektirir ve bu testleri yapıp yapmamaya karar verirken ilişkili riskler dikkate alınmalıdır.
Normal bir kedinin bağırsak endoskopi görüntüsü. Bağırsağın pürüzsüz yüzeyi belirgindir.
Kedi inflamatuar bağırsak hastalığına sahip bir kedinin bağırsak endoskopi görüntüsü. Kabarık ve iltihaplı yüzeyler belirgindir.

Kedilerde inflamatuar bağırsak hastalığı nasıl tedavi edilir?

Bir veteriner hekim, genellikle tedaviye bağırsak parazitlerinin tedavisi, diyet değişikliği ve çeşitli ilaçların bir kombinasyonu ile başlar. Tek bir “en iyi tedavi” yoktur, bu nedenle hekiminiz en iyi tedaviyi belirlemek için birkaç farklı diyet veya ilaç kombinasyonu denemek isteyebilir.

Kedilerde inflamatuar bağırsak hastalığında beslenmenin önemi

Besinsel alerjenler İBH’de rol oynayabileceğinden, hekiminiz hipoalerjenik mama önerebilir. Bu mamalar, kedinin daha önce hiç yemediği protein veya karbonhidrat kaynaklarını içerir. Tavşan, ördek veya geyik eti bazlı mamalar yaygın ilk seçimlerdir.

Hipoalerjenik diyetle belirtiler düzelmezse, kediniz lif bakımından yüksek, yağ oranı düşük ve kolayca sindirilebilir bir mamadan yararlanabilir. Diyet değişikliğinden sonra kedilerin iyileşmesi birkaç hafta veya daha uzun sürebilir.

Herhangi bir mama denemesi sırasında, sofra artıkları, aromalı ilaçlar ve yaş mama gibi kedi ödülleri dahil diğer tüm gıda kaynakları ortadan kaldırılmalıdır.

Kedi inflamatuar bağırsak hastalığında ilaç tedavisi

 • İlk tıbbi tedavi olarak diyet değişikliği ile birlikte bir metronidazol önerilebilir. Metronidazol antibiyotik, antienflamatuar ve antiprotozoal özelliklere sahiptir. Genellikle oldukça iyi tolere edilir ancak bazı kediler bu ilaç verildiğinde iştahlarını kaybedebilir.
 • Diyet değişikliği veya metronidazol etkili değilse, güçlü antienflamatuar ve immün baskılayıcı ajanlar olan kortikosteroidler, tek başına veya metronidazol ile kombinasyon halinde verilebilir. 
 • Kediler kortikosteroid kullanırken yakından izlenmelidir çünkü yan etki olarak diyabet ve bağışıklık sistemi baskılanması ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, kediler bu ilaçları uygun bir dozda aldıkları sürece iyi tolere etme eğilimindedir.
 • Kedilere kortikosteroidler genellikle yüksek bir dozla başlayarak birkaç hafta içinde kademeli olarak azaltılacak şekilde ağızdan verilir. Ağızdan ilaç almayan kedilerde veya kusmanın şiddetli olduğu durumlarda, hekiminiz ilaçları iğne olarak verebilir.
 • Bu ilaçlardan hiçbiri İBH belirtilerini başarılı bir şekilde kontrol etmezse, klorambusil veya azatioprin gibi daha güçlü immünosüpresif ilaçlar gerekli olabilir. Bu ilaçlar kemik iliğinde beyaz kan hücrelerinin, kırmızı kan hücrelerinin ve daha az yaygın olarak trombositlerin üretimini baskılayabilir. Hekim, bu ilaçları alan kedileri dikkatle izlemelidir.
 • Sindirim yolu bakterileri İBH’nin gelişiminde rol oynayabileceğinden, daha yeni tedaviler, belirli bakteri popülasyonlarını destekleyen maddeler olan prebiyotikleri ve sindirim yolu sağlığını destekleyen bakteri türleri olan probiyotikleri içerir.
 • İnflamatuar kolitli kedilerin diyetlerine pisilyum gibi çözünür liflerin eklenmesi yardımcı olabilir. Kedide B vitaminleri eksikse, folat veya B12 vitamini takviyesi sağlanmalıdır.

Kedilerde inflamatuar bağırsak hastalığının seyri

İBH yaşayan kedi, hekim tarafından sıklıkla kontrol edilmelidir. Bununla birlikte, uygun tedavi uygulandığında bile belirtiler görünüp kaybolabilir. Hastalığı kontrol altında tutmak, diyet ve tıbbi tedavilere sıkı bir şekilde uymayı gerektirir.

Veteriner hekim ve kedi ebeveyninin dikkatli bir şekilde kediyi izlemesi önemlidir. Böylece nüks etme durumu fark edilebilir ve uzun süreli kullanılan ilaçların dozajı ayarlanabilir.

Kaynak: https://www.vet.cornell.edu/departments-centers-and-institutes/cornell-feline-health-center/health-information/feline-health-topics/inflammatory-bowel-disease

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?