kedimag

Kedilerde kötü nefes kokusu

Kedinizin nefesi kötü mü kokuyor? Kedilerde ağız kokusu, kedinizle oynarken kolayca fark edebileceğiniz bir durumdur. Kedi, normalde kedi maması gibi kokan, hafif kötü kokulu bir nefese sahip olabilir ancak bu güçlü ve rahatsız edici değildir. Nefes kokusunda ani bir artış, bir sorunun erken işareti olabilir.

Balık ve ciğer bazlı yiyecek, mama ve macunlar; kedi dostunuzun dişlerinin arasına sıkışmış yiyecek parçaları ve yabancı cisimler ağız kokusunun artmasına neden olabilir. Ayrıca hiper tükürük üretimi olarak da adlandırılan aşırı tükürük genellikle diş, nörolojik veya metabolik hastalıklara ikincil olarak ortaya çıkar ve ciddi ağız kokusu yaratabilir.

Uzmanlar, “bir kedinin ağzının hafif kokması normaldir.” diyor. Kedinizin nefesi sizi rahatsız edecek derecede şiddetli ve sürekli kötü kokuyorsa yanlış giden bir şeyler vardır. İşte kedilerde ağız kokusunun bazı yaygın nedenleri ve bu durumu önleyip tedavi etmenin yolları…

Ağız ve diş eti hastalıkları

Pek çok şey ağız kokusu yapabilse de, veterinerler periodontal hastalığın kedilerde ağız kokusunun en yaygın nedeni olduğunu kabul ediyor. Periodontal hastalık, diş eti yüzeyinde yumuşak diş plaklarının birikmesinden kaynaklanan bir enfeksiyondur. 

Plak birikmesine izin verilirse, diş plağındaki bakteriler, diş eti dokusunu tahriş eder ve dişleri çevreleyen kemikte enfeksiyon oluşabilir. Plak, kısa sürede tartarda mineralleşip sertleşerek daha fazla plak birikmesini kolaylaştıran pürüzlü bir yüzey oluşturabilir.

Periodontal hastalığı görmezden gelirseniz sonu diş kaybına, diş eti kanamasına, ağrıya va başka sorunlara varabilir. Veteriner tarafından ya da onun önereceği bir klinikte kedinize profesyonel diş temizliği yapılması gerekir. Bu işlem sırasında kediye genel anestezi yapılır. Dişlerindeki plak ve tartar temizlenir. Çekilmesi gereken hastalıklı diş var mı kontrol edilir ve gerek görülürse ağzının filmi çekilir.

Kedilerde diş eti iltihabı ve stomatit, en çok bakteriler, virüsler, bağışıklık süreçleri veya alerjilerden kaynaklanır. Diş köklerinin, ağız yapısının, burun boşluğunun veya gözlerin arkasındaki bölgelerde oluşan apseler, tümörler de kedilerde kötü nefese yol açabilir. Tedavi edilmeyen diş hastalıkları; ağız ağrısı, çiğneme zorluğu, diş eti ve tükürük bezlerinde apse, diş kaybı, kalp ve böbrek sorunları gibi diğer tıbbi sorunlara yol açabilir. 

Ağız ve diş temizliği

İstikrarlı oral hijyen sağlanarak periodontal hastalığın tekrar etmesi önlenebilir. Çoğu kedi bundan nefret edip direnecektir ancak aşama aşama alıştırırsanız kedinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz. Kedi dişleri için özel üretilmiş minik bir fırça ve kedi diş macunu temin etmeniz şart. 

Kedi, önce dudak etinin kaldırılmasına, sonra dişlerine dokunulmasına, sonra da fırçanın ağzına sokulmasına alıştırılmalıdır. Yavaş olursanız ve uslu durduğu için iyi davranıp ödüllendirirseniz işiniz daha kolay olur.

Eğer kedinizin dişlerini fırçalamak mümkün değilse, dişleri normal yada kuru gazlı bezle silmek de bazı plakların giderilmesine yardımcı olabilir. Diş sağlığı için üretilmiş mamalar da plak birikimini azaltabilir ve nefesi tazeleyebilir.

Lenfositik plazmasitik stomatit

Bazı durumlarda, kötü kokan nefes lösemi virüsü, kedi immün yetmezlik virüsü, kalisivirüs veya Bartonella ve diğer enfeksiyonlarla ilişkili olabilecek lenfositik plazmasitik stomatit denilen bir durumdan kaynaklı olabilir.

Lenfositik plazmasitik stomatit, kediye acı veren ve ağızda kötü kokuya sebep olan bir tür iltihaptır. Kedinin diş etleri pişmemiş köfte gibi görünür. Kedi ağrı çeker, diş etleri şişer ve kanar. Ağzını açtığında ağrı çeker.

Tedavi, dişlerin bir kısmını veya tamamını temizlemeyi ya da çekmeyi gerektirebilir. Bu durumdaki kedi, antibiyotiğe ihtiyaç duyabilir. Kronik diş eti iltihabına ek olarak, kalisivirüse sahip bir kedide göz akıntısı, burun akıntısı, hapşırma ve dilde ülserleşme ile karakterize üst solunum yolu enfeksiyonları da görülebilir. 

Kalisivirüsün aşısı vardır. Aşı, kedileri bu hastalığı kapmaktan kurtarabilir. Kalisivirüs, diğer kedilere de kolaylıkla bulaşabilir ve barınak gibi kalabalık kedi nüfuslu yerlerde yaygındır. Kedinizin aşılarını zamanında yaptırmanız ve aşı takvimine uymanız bu açıdan önemlidir.

Ağız kanseri

Oral kanserler de ağızda kötü kokulara yol açabilir. Tümör büyüdükçe enfekte olup ağız kokusu oluşturabilir. Ne yazık ki, skuamöz hücreli karsinom ve diğer ağız kanseri türlerinde hastalığın seyri kötüdür. Teşhis konulduktan sonraki yaşam süresi genelde 2 ila 6 aydır.

Böbrek hastalığı

Bazen, kötü kokan nefes, ağız dışından kaynaklanan bir sağlık sorununa işaret eder. Kedinizin nefesi amonyak veya idrar gibi kokuyorsa, sorun 8 yaş ve üstü kedilerde nadir görülen bir böbrek hastalığı olabilir. 

Kötü nefesle beraber, böbrek hastalığı olan kedilerde halsizlik ve kilo kaybı görülebilir, kedi normalden fazla su içebilir, daha sık ve daha yüksek miktarda çiş yapabilir. Eğer şüphe varsa, ağız ve dişle beraber kedinin böbrek fonksiyonlarına da bakılmalıdır. Çünkü kötü ağız kokusu, toksinlerin birikmesinden kaynaklı olabilir.

Veteriner hekiminiz kedinizi muayene ederek herhangi bir böbrek hastalığı olup olmadığını görmek için kan ve idrar tahlili yapabilir. Böbrek hastalıkları ne kadar erken teşhis edilirse tedavi de o kadar etkili olur.

Diyabet

Kedinizin nefesinde meyvemsi bir koku varsa, normalden daha fazla su içiyorsa, sık sık çiş yapıyor ve iştahla yemesine rağmen kilo veriyorsa, diyabet olabilir. Kedilerde diyabet, insülinle yönetilebilir.

Karaciğer hastalığı

Kötü kokan nefese ek olarak, bir kedinin gözlerindeki beyazlarda, kulaklarında ve diş etlerinde sararma varsa, karaciğer hastalığı da söz konusu olabilir. Halsizlik, iştahsızlık, kusma, ishal ve normalden fazla su içip, fazla çiş yapma görülebilir. Tedavisi, karaciğer hastalığının nedenine bağlı olarak değişecektir.

Kedilerde kötü nefes teşhisi

Kedinizin ağız kokusunun nedenini belirlemek için, veteriner kedinizin sağlık  öyküsünü alacak ve onu muayene edecektir. Kokunun kökeni belli değilse, kan ve idrar tahlili ya da diğer teşhis testlerini yaparak altta yatan tıbbi problemi çözmeye çalışacaktır.

Kedinizde fark ettiğiniz kötü nefesin nedenini belirlemek ve tedaviyi kolaylaştırmak için veterinere gitmek çok önemlidir. Kötü kokan nefesin kökeni ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir.  Erken tanı ve tedavinin önemli ve kurtarıcı olduğunu unutmayın!

2 yorum

 • Ağız kokusu için veterinere gittik.dis eti hastalığı var dedi.antibiyotik tedavisi oldu.3 gün iğne oldu.birkac hafta koku gitti.
  Sonra yine başladı.agiz içine baktım.
  Aynı diş etinde kızarıklık mevcut.
  Ve aşırı derecede salya var.
  Ne onerirsiniz

  • Merhaba, hekiminizle iletişime geçip durumun devam ettiğini bildirirseniz uygun bir öneri alabilirsiniz.

Bizi takip etmek ister misiniz?